Fort Bend Kennel Club

Home
Officers and Directors
Members List
Meetings
Shows and Matches
Directions to Fairgrounds
2018 Show Shots
2018 Winners
2017 Winners
FBKC Annual Dinner 2018
2018 Exhibitor Information
A Day at the Dog Show
Dog Ownership and You
Supporting the Community
News of Interest
Links
Contact Us

2018 Group and BIS Winners

All photos on this page are courtesy of Sosa Photography

Below are photos of the Group, Reserve BIS and Best In Show winners from our 82nd and 83rd All-Breed Dog Shows held on Saturday and Sunday, January 20 and 21, 2018.  Go to our Shows and Matches page for more information; check out our 2018 Show Shots from the weekend; or return to our home page.

                                     
18A459BISgDay1.jpg
Saturday's Best In Show - the Smooth Coat Chihuahua - GCHS CH Knockout White Owl (Judge Gloria L. Geringer)
                                     
                                     
18A452RBISday1.jpg
Saturday's Reserve BIS - the Irish Setter - CH Sweetwood's Knave Of Hearts (Judge Gloria L. Geringer)
                                     
18A433SptgDay1.jpg

Saturday's Sporting Group Winner - Irish Setter - CH Sweetwood's Knave Of Hearts (Judge Gloria L. Geringer)

                                     
18A431HoundDay1.jpg

Saturday's Hound Group Winner - Grand Basset Griffon Vendeens - Palomino Du Greffier Du Roi (Judge Garry K. Newton)

                                     
18A438WorkDay1.jpg

Saturday's Working Group Winner - Bernese Mountain Dog - Ochsnerhof Liebhaber Bode (Judge Kenneth A. Buxton)

                                     
18A430Terr.jpg
Saturday's Terrier Group Winner - Smooth Fox Terrier - GCH CH Toddot One More Good Reason (Judge Gloria L. Geringer)
                                     
18A451ToyDay1.jpg

Saturday's Toy Group Winner - Smooth Coat Chihuahua - GCHS CH Knockout White Owl (Judge Fred C. Bassett)

                                     
18A450nonspDay1.jpg

Saturday's Non-Sporting Group Winner - Chinese Shar-Pei - GCH CH Brekkukots Allies With Underdog CGC (Judge Donna J. Buxton)

                                     
fblogodarkgreen.jpg

Saturday's Herding Group Winner - Rough Collie - GCH CH Sylvan Argent Hollywood and Vine (Judge Amy Gau) (no photo)

                                     
fblogosmall.jpg
                                     
18A562BISday2.jpg
Sunday's Best In Show - the Grand Basset Griffon Vendeens - Palomino Du Greffier Du Roi (Judge Fred C. Bassett)
                                     
18A565rbisDay2.jpg
Sunday's Reserve BIS - the Smooth Coat Chihuahua - GCHS CH Knockout White Owl (Judge Fred C. Bassett)
                                     
18A550JrDay2.jpg
Sunday's Best Junior Handler in Junior Showmanship Competition was Miss Kady Schneider with her Australian Shepherd (Judge Debra Nordby)
                                     
18A547SportDay2.jpg

Sunday's Sporting Group Winner - Nova Scotia Duck Tolling Retriever - GCH CH Star Crowned Javahill2Sexy4MyGenes RN CGC (Judge Kenneth A. Buxton)

                                     

18A535HoundDay2.jpg

Sunday's Hound Group Winner - Grand Basset Griffon Vendeens - Palomino Du Greffier Du Roi (Judge Gloria L. Geringer)

                                     
18A561WorkDay2.jpg

Sunday's Working Group Winner - Great Pyrenees - GCH CH RiverGroves Cloudy Bay (Judge Donna J. Buxton)

                                     
18A537TerrDay2.jpg
Sunday's Terrier Group Winner - Standard Manchester Terrier - GCH CH Sagacity's Mystify Me (Judge Fred C. Bassett)
                                     
18A541ToyDay2.jpg
Sunday's Toy Group Winner - Smooth Coat Chihuahua - GCHS CH Knockout White Owl (Judge Gloria L. Geringer)
                                     
18A564NonspDay2.jpg

Sunday's Non-Sporting Group Winner - Chinese Shar-Pei - GCH CH Brekkukots Allies With Underdog CGC (Judge Kenneth A. Buxton)

                                     
18A544HerdDay2.jpg
Saturday's Herding Group Winner - Border Collie - Fu You Yuan Odin Firestone (Judge Fred C. Bassett)